Föreningen Ungdomens Hus manifestation

På Fredagskvällen den 26/1 deltog medlemmar från SKP Uppsala på Föreningen Ungdomens Hus manifestation på Stora torget. Manifestationen hölls eftersom föreningens framtid på Svartbäcksgatan 32 är hotad. Byggnaden på Svartbäcksgatan 32 är i behov av renovering, vilket innebär att hyran troligtvis kommer att ökas drastiskt och Ungdomens Hus riskerar att bli vräkta. Ungdomens hus har i över tre decennier varit en hub för stadens ungdomar där man kunnat skapa sig en meningsfull fritid med olika typer av hantverk eller träffat sina vänner. Föreningen styrs helt och hållet av unga, och föreningens medlemmar får vara med och bestämma om allt som ska ske i huset.
Under manifestationen hölls flera tal, där budskapet var tydligt: Ungdomarna vill stanna i sina lokaler. Slagord som skanderades på Stora torget var bland annat ”Vi vill ha ett fortsatt stöd, att flytta oss blir husets död” och ”Vi ska ingenstans, kasta ut oss ingen chans!”. Kvällen avslutades med fika och visning av en dokumentär som handlade om husets grundande och hur mycket de fick kämpa för att skapa ungdomens hus.

 

SKP Uppsala besökte Ungdomens hus

 

Next ArticleHelgens låt: Allan Edwall - När småfåglar dör